جنگ نمیشود همسایه‌ها غش نکنند!

این روزها خاطرات دفاع جانانه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی از خاک و ناموس کردستان عراق دوباره بر سر زبانها افتاده است . خاطره ای که حکایت از التماس بارزانی به ایران برای دفاع از آنها در مقابل حملات وحشیانه داعش دارد.

دیروز – شانزده دی ماه نودونه – در مراسم گرامیداشت سالگرد شهادت سردار سلیمانی ره که با میزبانی قرارگاه حمزه سیدالشهدا ع در ارومیه برگزار شد، سردار اوصانلو فرمانده دلیر سپاه در شمالغرب کشور با ذکر گوشه‌هایی از خاطرات حفظ موجویت بارزانی‌ها توسط حاج قاسم، تلاش کرد تا به نحوی به خانواده بارزانی یادآوری کند که تقلای این روزهای کردستان عراق برای میزبانی از نیروهای آمریکایی و احتمال مهیا شدن آنها برای میزبانی از فتنه انگیزی‌های دیگری در منطقه، نه تنها راه به جایی نخواهد برد بلکه این تنها ایران است که به عنوان سلطان بلامنازع خاورمیانه، ترتیبات امنیتی منطقه را سامان می‌دهد.

واقعیت این است که منطقه غرب آسیا از زمان ورود آمریکایی به آن در کمتر از دو دهه اخیر، روی آرامش به خود ندیده است. در نقطه مقابل، ایران تنها کشوری است که نه تنها به دنبال راهبرد آرامش سازی و امنیت آفرینی در منطقه بوده بلکه نه سودای کشور گشایی دارد و نه پروای جنگ با ایالات متحده، هرچند که در گرفتن انتقام سخت از قاتلان و عاملان سردار سلیمانی، هیچ تردیدی را به خود راه نمی‌دهد. آموزه‌ای که ایران سیاست خود را بر روی آن بنا کرده ، واقع گرایی در عین آینده نگری های هوشمندانه است.

بازی این روزهای آمریکا و ترامپ، پیچیده کردن ترتیبات امنیتی و نظامی خاورمیانه برای تحریف و منحریف کردن افکار عمومی داخلی به سمت تحولات خارجی و البته با دسیسه‌های پشت پرده ی رژیم صهیونیستی است. بازی و دسیسه‌ای کاملا آمریکایی که کردها نباید قربانی آن شوند.

هر چند واقعیت این است که بدلیل نفوذ و توانایی فوق العاده قدرتمند ایران در منطقه، احتمال جنگ و درگیری در غرب آسیا در کمترین حد خود است و بنا بر فرموده ی رهبری « جنگ نخواهد شد »  اما با این حال، برگ برنده ایران نگاه واقع بینانه به تمام تحولات در سالیان اخیر بوده و کشورهای منطقه نیز می بایست بیشتر با چاشنی واقع گرایی و با یادآوری تاریخ سالیان نه چندان دور خود، نظاره گر این تحولات باشند.

خصلت تاریخ، تکرار پذیری آن است. اردوغان و بارزانی هر دو وامدار ایران در بقای حکومت خود هستند. این روزها اگر خطری از جانب اقلیم کردستان عراق متوجه خاک هوایی و زمینی ایران شود، نه تنها پاسخ سخت ایران متوجه بیگانگان خواهد شد بلکه حاکمان کشور میزبان نیز می‌بایست تاوان نمک نشناسی‌های سیاسی خود را به بدترین صورت بپردازند.

در یک کلام ، ناکثین امروزین همان اصحاب جمل دیروزین هستند . با همان خصلت و با همان فرجام

About the author

سیستم

یک نظر بگذارید

2 + 4 =