«کف» قیمت روی مواد شوینده

گرانی افسارگیسخته قیمت مواد شوینده، آن هم در روزهای کرونایی به یکی از چالش‌ها در سبد خرید دهک‌های پایین درآمدی جامعه تبدیل شده است. از روزی که کرونا شیوع یافته است به مردم توصیه می‌شود نه تنها دستانشان را مرتب شست‌وشو دهند بلکه کالاهایی را هم که خریداری می‌کنند با مواد شوینده تمیز کنند تا کمتر در خطر ابتلا به کرونا باشند و همین مسئله بر افزایش مصرف انواع مواد شوینده تاٌثیر گذاشته است اما در این بین این بازار پر مصرف از ابتدای سال چند مرتبه تغییر قیمت‌ها را به خود دیده است در حالی که مسئولان متولی فقط بیننده بوده‌اند.

روزی دلیل افزایش نرخ‌ها به قیمت دلار ربط داده می‌شد ولی حالا هم که دلار چندان نوسانی ندارد باز هم شاهد تغییر قیمت انواع اقلام شوینده‌ها هستیم. چند روزی است زمزمه افزایش ۳۰ درصدی قیمت مواد شوینده دوباره به گوش می‌رسد. یک شهروند از افزایش دوباره قیمت مواد شوینده طی روزهای گذشته گلایه می‌کند و می‌گوید: مواد شوینده از اقلامی است که از ابتدای امسال چند مرحله افزایش نرخ داشته است، آن طور که وقتی برای خرید پودر دست و ماشین مراجعه کردم با افزایش قیمت مواجه شدم به عنوان مثال در هفته‌های اخیر پودر دست را به هفت هزار و ۵۰۰ تومان و پودر ماشین را ۹هزارتومان می‌خریدم ولی حالا به ترتیب ۱۰ و۱۲ هزار تومان برچسب خورده است.

فروشنده‌ای هم با بیان این که ما هم سردرگم شده‌ایم و هر وقت سفارش کالا می‌دهیم با افزایش قیمت مواجه می‌شویم، می‌افزاید: این شرایط به نفع فروشندگان هم نیست چرا که وقتی اجناس گران می‌شود توان خرید مردم کم می‌شود. وی ادامه می‌دهد: هم اکنون هر جنسی که ارزان‌تر باشد مشتری بیشتری دارد و بیشتر مشتریان اجناس خود را بر اساس قیمت آن انتخاب می‌کنند مثلاً می‌گویند ارزان‌ترین شامپو یا صابون چیست؟ به گفته وی با آن که مواد شوینده از ابتدای سال چندبار افزایش نرخ داشته اما در روزهای اخیر باز هم با رشد قیمت مواجه بوده است.

افزایش غیر قانونی
از چند شب گذشته آن‌طور که در رسانه‌ها پخش شد گویا مواد شوینده بار دیگر افزایش ۳۰ درصدی نرخ را تجربه کرده است و گفته می‌شود این افزایش قیمت غیرقانونی است. مسئولین هم معتقدند که کسبه موظف هستند براساس فاکتور نرخ فروش را اعمال کنند و چون برخی کارخانه‌های تولیدی خودسرانه افزایش قیمت را اعمال کرده‌اند. آنها می‌گویند که باید این موضوع از طریق کارخانه‌ها پیگیری شود که چرا غیرقانونی قیمت مواد شوینده را افزایش داده اند.

About the author

سیستم

یک نظر بگذارید

یک × 5 =

۴ Comments