حمایت جلال محمودزاده نماینده مهاباد در مجلس شورای اسلامی از چند کانال تلگرامی که هویت نامشخص، مشکوک و بعضا سابقه حمایت و هواداری از احزاب منحله و دستگیری توسط نهادهای امنیتی را دارند تعابیر متفاوتی میتواند داشته باشد.

در وهله اول اگر خوشبینانه و سطحی به این موضوع نگاه کنیم شاید این نماینده مجلس اطلاع درستی از سوابق گردانندگان این کانال های تلگرامی ندارد و تنها هدفش کمک به چند جوان علاقمند برای فعالیت قانونمند در حوزه خبرنگاری باشد.

اگر یک لایه عمیق تر شویم و نگاهی به سابقه محمودزاده بیاندازیم و رفتارهای مشابه او در مجلس را بررسی کنیم احتمال عمدی بودن این حمایت بیشتر جلب توجه می کند خصوصا آنکه ماجرای اشک تمساح او برای کولبران حتی به مذاق رسانه های مهابادی هم خوش نیامد و رو راست نبودنش با مردم را به باد انتقاد گرفتند.

از منظر دیگر هم می شود اینطور تحلیل کرد که از آنجایی که محمودزاده خودش را سر تر از دیگر نمایندگان کرد استان آذربایجان غربی میداند و اکنون از موج سواری های موفق نماینده نقده و سردشت عقب مانده میخواهد دست کم در آستانه انتخابات از طریق این کانال های تلگرامی جای پایی برای خودش در جنوب استان باز کند و برای انتخابات ریاست جمهوری ظرفیت رسانه ای کاملا همسو ایجاد کند طبیعی است در این مسیر نمیتواند روی رسانه های رسمی و حرفه ای حساب باز کند از این رو به سراغ کانال هایی رفته که کارشان در بیشتر مواقع عمیق تر کردن شکاف های قومی است وگرنه برای نمونه چرا در نامه اخیرش از رسانه ارزشی کوردپیام و یا در سردشت از رسانه قوی به نام #بلفت و در بوکان از #کانی‌پرس نامی نبرده؟!

اما اینکه در نقده هم میخواهد از ظرفیت یک کانال تلگرامی بدنام که هویت جعلی دارد استفاده کند نظریه عمدی بودن این حرکت را بیشتر تقویت میکند. نکته جالب اینجاست نماینده نقده هم در ابتداء قصد حمایت از این کانال را داشت اما وقتی سوابق گرانندگانش را بررسی کرد ترجیح داد سرمایه سیاسی اش را به باد ندهد و به همین خاطر یک کانال تلگرامی دیگر برای خودش دست و پا کرد.

گزینش این تعداد کانال تلگرامی و سایت از جانب نماینده مهاباد یا به عبارت صریح تر خریده شدن آنها نشان دهنده برنامه ریزی جریانی خاص برای انتخابات پیش روست و شاید تجربه دستگیری تعدادی از مدیران کانال های تلگرامی در پایتخت توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که باعث به تلاطم افتادن برخی نمایندگان از جمله نماینده نقده شده، با توجه به حساسیت دو چندان جنوب آذربایجان غربی و نیاز داشتن این منطقه به آرامش و امنیت در اینجا هم تکرار شود.

انتهای پیام/