به گزارش سولدوز خبر، کم کم با فروکش کردن سیلاب فرصت نقد و بررسی ارگان هایی که با این حادثه مرتبط بودند فراهم می شود از جمله نقش مدیریت ستاد بحران، شهرداری ها، امور آب، راهداری، هلال احمر و بخشداری ها.

 

با نگاهی به انبوه گلایه های مردم سیل زده بویژه در شهر محمدیار که دست کم ۵۰۰ خانه دچار خسارت سنگین شد، همه آنها علت اصلی ورود سیلاب به این شهر را باز نشدن برخی از آب بندها و وجود کانال آبی به نام “ام۳” می دانند.

 

سیلاب در شهر نقده و روستاهای بخش مرکزی به منازل، مزارع و باغات هجوم برده و در سر راهش هم به روستاهای توپوزآباد، اوخسار، عجملو و راهدانه خسارت جدی وارد کرد با این حال رئیس امور آب نقده در گزارشی که در نشست ستاد بحران ارائه کرده گفته “سیلاب را در بخش مرکزی در کنترل داشته است”

جهانگرد همچنین تأکید کرده قبل از وقوع سیلاب هشدارهای لازم را به روستاهای در معرض خطر سیل داده است. احتمالا منظور وی هشداری است که در ۴ فروردین ماه داده شده در حالیکه سیل نقده در ۲۵ فروردین اتفاق افتاده و به اذعان مردم سیل زده حتی چند روز قبل از آن هم هیچ هشداری درباره احتمال وقوع سیل داده نشده بود.

 

در شهر محمدیار نیز باز نشدن دریچه های یکی از آب بندها باعث ورود سیلاب به روستاهای اطراف و حاشیه های شهر محمدیار شد. اداره امور آب و یا ستاد مدیریت بحران هنوز درباره علت اصلی باز نشدن دریچه آب بند در محمدیار اظهار نظر نکرده اما مردم میگویند قصور کارشناسان امور آب در رسیدگی دوره ای به دریچه آب بند ها باعث شده آنها در حالت عادی اغلب از وجود چنین مشکلاتی بی خبر باشند.

از طرفی هم سد شدن راه سیلاب توسط کانال آب “ام۳” که کارشناسان احداث آن را کاملا غیرکارشناسی میدانند خانه هایی که در امتداد این کانال بودند را در خود غرق کرد تا اینکه علیرغم مخالفت امور آب، سپاه برای رفع انسداد مسیر سیل اقدام به شکستن این کانال می کند و سیل به سمت یکی از تالاب های محلی هدایت می شود.

 

تماس های خبرنگار سولدوز خبر با اداره امور آب برای بررسی دقیق تر اقدامات این اداره در حادثه سیل اخیر بی نتیجه بود اما در هر صورت ستاد مدیریت بحران شهرستان نقده باید ضمن اشاره به علت دقیق وقوع سیل، اقدامات صورت گرفته، کمبودها و نارسایی ها را برای افکار عمومی تشریح کند و به نقش دستگاه هایی که کوتاهی شان  خسارت مادی و معنوی جبران ناپذیری برای مردم به ارمغان آورد و باعث خسارت ۱۹۰ میلیارد تومانی در بخش کشاورزی و ۵ میلیارد تومانی در حوزه راه ها شده است هم اشاره کند.

 

انتهای پیام/