به گزارش سولدوز خبر، مردم نقده با حساسیت زیادی موضوعات مربوط به محیط زیست و طبیعت را دنبال می کنند یکی از دغدغه های اصلی مردم این شهرستان، تخریب طبیعت است حالا این تخریب چه از نوع چرای غیر مجاز دام باشد یا زمین خواری.

بیشتر مردم اداره منابع طبیعی را به کم کاری و سهل انگاری متهم می کنند اما اداره منابع طبیعی با رد این اتهامات میگوید “از لحاظ نیروی انسانی در مضیقه است.

داوود پناهی رئیس اداره منابع طبیعی نقده پیشتر به خبرنگار سولدوز خبر گفته بود که برای حفظ هزاران هکتار مرتع این شهرستان ۱۱ نفر کارمند دارد که از این تعداد هم ۴ نفر خانم هستند.

او افزوده با این تعداد کارمند به سختی می توانند جوابگوی ماموریت های روزانه ای باشد که گاهی از ده مورد هم فراتر می رود.

 

به گفته رئیس منابع طبیعی نقده کارشناسان این اداره در شش ماه اول سال ۹۵ دست کم ۴۱ مورد پرونده با موضوع تخریب منابع طبیعی (زمین خواری) به مساحت ۸۲ هکتار را تحویل مقامات قضایی داده اند.

 

گفتنی است در مساحت بزرگي از شهرستان نقده همه گياهان جنگلي از بين رفته‌اند و چراي مفرط به تدريج بهترين گونه‌هاي علوفه‌اي را نابود كرده است.

فقر مناطق كوهستاني از حيث پوشش گياهي بشدت وضع جريان آب را مختل کرده و دامنه فرسايش به حدي توسعه يافته كه غالب خاكهاي جنگلي و مرتعي قديم بكلي از بين رفته‌اند. تقريباَ در همه جای دشت سولدوز سنگهاي تحت‌الارضي ظاهر شده و زمین بطور عميق فرسايش يافته و بصورت خندق و گودال درآمده است بطوریکه نمي‌توان به تجديد حيات جنگلي آن اميدوار بود.

 

غالب پوشش گياهي شهرستان نقده مرتعي بوده و تعداد ۲۶۷ هزار و ۲۵۰ واحد دامي در طول  سال از مراتع تغذيه می کنند اين در حالي است كه مراتع مذكور تنها جوابگوي ۴۵ هزار و ۸۹۰ واحد دامي در طول يك دوره چرايي سه ماهه است.

 

انتهای پیام/