سرانجام کار سخت و پر حرف و حدیث و طاقت فرسای انتخاب لیست واحد شوراها به پایان رسید و لیست نه نفره «ائتلاف بزرگ خادمین سولدوز» معرفی شد. بلافاصله برخی انتقادها از سوی برخی کاندیداهای دیگر شوراها بویژه در فضای مجازی و گروه های منتسب به این کاندیداهای محترم آغاز شد و لیست هایی نیز منتشر گردید. انتقادها و شبهاتی که مطرح می شود عمدتا حول محور این موضوعات است: معتمدین چی حقی دارند برای مردم تعیین تکلیف کنند؟ معتمدین چه افرادی هستند و تحصیلاتشون چیست و چگونه انتخاب شده اند؟ معتمدین چگونه و با چه مکانیسمی لیست نهایی را انتخاب کرده اند؟

 

اینجا قصد ندارم بصورت مستقیم به این سوالات بپردازم. اما چند نکته قابل توجه است:

? در انتخابات شوراهای تهران، لیستی توسط شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان معرفی شده است که مورد انتقاد شدید بسیاری از احزاب و افراد قرار گرفته است. وقتی احزاب اصلاح طلب با آن سابقه و تشکیلات عریض و طویل لیستی معرفی کرده اند و این همه انتقاد مطرح می شود، طبیعی است به لیست معرفی شده توسط معتمدین نقده نیز انتقاد باشد.

? عموم سوالات و شبهاتی که به لیست معتمدین مطرح است بخاطر نبود حزب در نقده می باشد. در چنین فضایی چاره ای جز این مکانیسم نبود و نیست.

? اگر هر لیستی غیر از این معرفی می شد باز هم انتقاداتی وارد بود، کما اینکه به هر لیستی که خود منتقدین تهیه و تعیین کنند، همان انتقادات وارد است.

? کردها به راحتی به اجماع می رسند و هیچ کس نمی پرسد و نمی داند که معتمدین آنها کیستند و چگونه به لیست نهایی رسیده اند. بقیه کاندیداها هم تمکین می کنند و همه کردها هم حمایت می کنند و رأی می دهند.

? ضمن احترام به تمامی کاندیداهای محترم شورا که همگی از دوستان و سرمایه های این شهر هستند، آیا اگر آنها جزء لیست بودند باز هم انتقاد می کردند؟ جای تعجب است کسانی که در انتخابات مجلس اخیر برای نظر اجماع توجیه می کردند و استدلال می آوردند، امروز نسبت به نظر اجماع منتقدند یا سکوت کرده اند!

? باز هم تاکید می کنم هر کاندیدایی حق دارد مستقل یا در ائتلاف با کاندیداهای دیگر تبلیغات کند و مردم هم حق دارند و آزادند به هر آنکه بخواهند رأی بدهند.

? خلاصه آنکه انتقادها ممکن است وارد هم باشد، ولی چاره نیست و مکانیسمی بهتر از این وجود ندارد، در غیر اینصورت باید برای همیشه پرونده اجماع مختومه گردد و تبعات آن شامل همه خواهد شد. بگذریم از برخی افراد که می گویند یا من یا هیچکس!