به گزارش سولدوز خبر، شهر نقده خود به خود جزو شهرای توسعه نیافته و واقعا محروم استان آذربایجان غربی و کشور محسوب میشود بسیاری نقده را به روستایی بزرگ تشبیه کردند که از دهه های گذشته تاکنون چندان فرقی نکرده به جز اینکه در همین اواخر شهرداری با مدیریت جهادی توانست چند پروژه بزرگ را اجرا کند اما زیرساخت های این شهر آنقدر عقب مانده است که باید سال ها عملیات عمرانی انجام شود تا نقده هم مانند شهرهای مجاورش از پیشرفت نسبی برخوردار باشد.

اما در همین شهر کوچک هم می شود مناطق مختلف را از توسعه نیافته تا کمتر توسعه یافته درجه بندی کرد.
اینکه چرا برخی مناطق در نقده همچنان غرق در مشکلات زیرساختی و انواع فقر هستند موضوع گزارش ماست. در گزارش قبلی که با عنوان دود بی توجهی به مناطق محروم به چشم همه شهر می رود به درددل بخشی از اهالی منطقه توسعه نیافته شهید قادری پرداختیم. این بار به دنبال پاسخ مسئولان در این باره هستیم.

در این بخش “رسول صیامی” عضو شورای شهر نقده و مسئول کمیسیون عمران شورای شهر در این باره پاسخ می دهد.

 

سولدوز خبر: چرا در برخی مناطق شهر کارهای عمرانی و زیربنایی ضعیف انجام می شود؟

?رسول صیامی: برخی ها معلول گذشته است که مانده. در همه شهرها اینطور است یعنی متأسفانه بین فقیر و غنی فاصله هست. اما عامل مهم نحوه مشارکت مردم است مثلا در یک منطقه خاص از شهر اهالی به موقع برای دریافت پایان کار و پروانه اقدام می کنند و عوارض را سر وقت می پردازند و در منطقه ای هم مردم به دلیل فقر و یا هردلیل دیگر مشارکت نمی کنند هر جا مشارکت باشد آنجا خیلی زود رسیدگی می شود. در برخی مناطق نقده اگر سر بزنید می بینید که اکثر خانه ها پروانه و پایان کار ندارند مثلا خانه ای هست که ۲۰ سال از ساختش گذشته اما یک ریال عوارض هم نداده.

 

سولدوز خبر: در مناطق توسعه نیافته چرا تأسیسات زیربنایی کار نشده مثلا بناهایی مثل فرهنگسرا و درمانگاه و …. آیا اصلا در برنامه ریزی ها چنین چیزی پیش بینی شده؟

?رسول صیامی: متصدی ادارات و اماکن و نهادها مسکن و شهرسازی است او می گوید که در فلان نقطه شهر یک قطعه زمین خالی باید چه کاربری داشته باشد، اداری باشد یا مسکونی یا آموزشی. اینکه ادارات و اماکن در کجای شهر باشند دست ما نیست. برای احداث فرهنگسرا در منطقه شهید آباد نیاز به آماده بودن برخی زیرساخت هاست در آن منطقه اکثر کوچه ها نیاز به تعریض دارد، بافت ها فرسوده است البته در خیابان الغدیر می شود کارهایی کرد ولی نیاز به عزم و اراده جمعی دارد. نکته مهم این است که زیرساخت ها باید آماده باشد. برای نوسازی بافت های فرسوده اعتباری کلان لازم است و باید دولت به آن توجه کند و بر عهده وزارت مسکن و شهرسازی است و از توان شورای شهر و شهرداری خارج است.

 

سولدوز خبر: شورا و شهرداری چقدر در این عقب ماندگی سهم دارد؟

?رسول صیامی: نمیتوانم در قالب درصد بگویم اما حتما باید از گذشته توجه میشد و حالا هم باید توجه شود.

 

سولدوز خبر: شورای فعلی چقدر به این عقب ماندگی ها توجه کرده تا فاصله را کم کند؟

?رسول صیامی: در اوایل شورای فعلی تصمیم گرفته شد برخی کوچه ها و خیابان های مناطق کمتر توسعه یافته و توسعه نیافته رایگان آسفالت شود علیرغم اینکه مشارکت هم نبود و در حدود ۲۰۰ میلیون تومان هزینه کردیم. مشکل تأسیساتی هم داریم مثلا خیلی وقت است می خواهیم در خیابان شهید مصطفی خمینی کار کنیم اما چون لوله کشی فاضلاب انجام نشده نمیتوانیم عملیات پلاک کوبی و جدول کشی انجام دهیم. قبل از شروع عملیات عمرانی حتما از ادارات خدمت رسان استعلام می کنیم آنها فقط در دو سه نقطه شهر کارهای زیرساختی را تمام کردند بقیه نقاط هر جا را که دست بگذاریم می گویند آنجا را حفاری خواهیم کرد. اتفاق هم افتاده که ما آسفالت می کنیم اما چند روز بعد همان نقطه حفاری و آسفالت تخریب می شود. دفع آب های سطحی هم یک مشکل اساسی است که تا مطالعه و انجام نشود هیچ کاری نمیتوانیم بکنیم و این هم باید در گذشته انجام میشد تا امروز به این مشکلات برخورد نکنیم.