به گزارش سولدوز خبر، طبق گزارش های ثبت شده و اظهارات مسئولین، تفرجگاه سلطان یعقوب همیشه بیشترین آسیب را از آتش سوزی ها دیده است بطوریکه فقط در سال ۹۱ در حدود ۴۰ هکتار، در سال ۹۴ در حدود ۱۰ هکتار و در تیرماه ۹۵ هم در حدود ۵ هزار متر مربع از ارتفاعات سلطان یعقوب در آتش سوخته.

در تیرماه سال ۹۴ بنا به اظهار نظر یک آتشنشان فقط در یک روز برای اطفاء ۸ مورد آتش سوزی به مأموریت اعزام شدند. این در حالیست که در خرداد سال ۹۵ هم در حدود ۱۵ هکتار از مراتع نقده طعمه حریق شده است.

بیشترین آتش سوزی ها در تالابها، اطراف تپه قالاباشی، مزارع گندم و سلطان یعقوب اتفاق می افتد و اغلب هم عامل انسانی دارد.
طبق ماده ۴۵ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع ، آتش زدن نباتات و مزارع در مجاورت جنگل بدون اجازه و نظارت ماموران جنگل بانی که منجر به آتش سوزی در جنگل شود حبس تادیبی از ۲ ماه تا یک سال خواهد داشت.
با این حال در آخرین روز از شهریور سال ۹۵ بنا به اظهارات رئیس اداره منابع طبیعی نقده جوانی که در آتش سوزی سلطان یعقوب دست داشت بازداشت و به مراجع قانونی تحویل داده می شود اما حتی یک روز هم در حبس نمی ماند.

حدودا دو دهه از حاکم شدن خشکسالی در این منطقه می گذرد و هر سال هم طبیعت خشک تر از سال گذشته می شود و برای آتش سوزی مستعدتر. هنوز آتش سوزی گسترده در تیرماه سال گذشته که میزان قابل توجهی از محصول گندم کشاورزان را به باد داد از ذهن ها پاک نشده و فقط کمی احتیاط میتواند مانع تکرار حوادث تلخ شود.

انتهای پیام/