دکتر حقی رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان نقده درباره علت فوت نامشخص دو خواهر نقده ای که چندی پیش بر اثر ابتلا به نوعی بیماری با علائم اسهال خونی اتفاق افتاد اظهار نظر خاصی نکرد و به خبرنگار سولدوز خبر گفت هنوز نتایج بررسی ها بدست نیامده است.

از طرف دیگر دکتر ملک کندی رئیس بیمارستان امام خمینی (ره) نقده به خبرنگار ما گفته پس از درمان های اولیه و با مشاهده بدتر شدن خواهر ۱۳ ساله ترتیب اعزام او به بیمارستان مرکز استان داده شد و طبق آخرین گزارش که یک پزشک فوق تخصص اظهار کرده احتمال این بیماری بر اثر نوعی باکتری روده ای به نام شیگلوز بوده هر چند تا اعلام نتایج قطعی کالبد شکافی نمی توان در این باره اظهار نظر قطعی کرد.

وی همچنین در پاسخ به نگرانی ها مردم درباره احتمال شیوع تب کنگو اطمینان داد که بیماران فوت شده هیچ یک از علائم تب کنگو را نداشتند و تا کنون نیز هیچ مورد مشابهی از شیگلوز یا تب کریمه به اورژانس یا بیمارستان مراجعه نکرده است.

برخی از پزشکان نقده گفته اند احتمال اینکه این دو خواهر بر اثر خوردن لواشک به این بیماری مبتلا شده اند بعید نیست، از سوی دیگر تعداد دیگر از پزشکان میگویند ممکن است بیماری از طریق آب وارد بدن این دو خواهر شده‌ ڃرا که ممکن است فاضلاب در زمان وقوع سیل به آب شرب شهری وارد شده باشد.