از چند روز پیش خبر برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق در سوم مهرماه ۹۶ ، منتشر شده است.

حمایت ها و مخالفت های داخلی، منطقه ای و بین المللی نسبت به استقلال کردستان عراق، جبهه بندی جدیدی در منطقه غرب آسیا ایجاد خواهد کرد که در این مورد به مرور زمان با شفافیت بیشتر مواضع کشورها، خواهم نوشت.

اما از همان بدو انتشار خبر همه پرسی استقلال کردستان، منتظر نوع واکنش و موضعگیری نماینده محترم نقده و اشنویه هستم. امری که تاکنون رخ نداده و بعید می دانم اتفاق بیفتد مگر در حد بیانیه مبهم، چند پهلو، به ظاهر آزادی خواهانه، دموکراسی جویانه و از این تعابیر خوش خط و خال و عوامفریب!

جالب است که جناب حسین زاده که در همه امورات کردهای ترکیه و عراق و سوریه تحلیل و ابراز نظر می کند، در مقابل این اتفاق بسیار مهم و حیاتی که می تواند مرکز فتنه ای برای منطقه غرب آسیا باشد، سکوت کرده است.

مهندس حسین زاده که بیش از مهندسی به مسائل حقوقی، سیاسی و فلسفی می پردازد، اینجا نیز چاره ای جز سکوت ندارد؛ زیرا هرگونه موضعگیری به یکی از دو مورد زیر ختم خواهد شد:

۱⃣ سکوت ( در واقع حمایت ضمنی) یا بیانیه و موضع حمایتی آشکار از روند استقلال کردستان عراق: این رویکرد دقیقا ضد مواضع رسمی و صریح جمهوری اسلامی ایران و مخالف منافع ملی جمهوری اسلامی است که می تواند تبعات سنگینی برای آقای حسین زاده داشته باشد.

۲⃣ موضع انتقادی نسبت به اقدامات تجزیه طلبانه بارزانی: این رویکرد اگر اتخاذ شود، بسیار شجاعانه و جای تقدیر دارد و بیانگر ارجحیت منافع ملی بر تعصبات قومی است. اما این رویکرد نیز می تواند گذشته، حال و آینده سیاسی آقای حسین زاده را در هاله ای از ابهام قرار دهد.

در هر صورت، باید منتظر ماند و دید که آقای حسین زاده جرأت اعلام صریح موضع در مورد تجزیه عراق و استقلال کردستان دارد یا همچنان سیاست «اعلام مواضع گزینشی» برای فریب افکار عمومی کردها از یک سو، و رعایت اصول و چارچوب های نظام را پیگیری خواهد کرد!

از صمیم قلب امیدوارم یک موضع اصولی و شفاف همسو با سیاست های کلان نظام و منافع جمهوری اسلامی از سوی مهندس حسین زاده اتخاذ شود تا ترجیح منافع عمومی بر تعصبات قومی و نیز اولویت مصالح ملی بر منافع شخصی (هزینه از خود برای کشور و نظام) ثابت شود.

 

انتهای پیام/