به گزارش سولدوز خبر، با گذشت سه ماه از سیل خسارت باری که بر اثر طغیان گادارچای بخش هایی از نقده و محمدیار و چندین روستا دچار خسارت کرد و تعداد قابل توجهی از مردم خانه هایشان را از دست دادند هنوز زندگی مردم به ویژه در محمدیار به حالت عادی بازنگشته است.

دولت پس از فروکش کردن سیل کار ارزیابی میزان خسارت های وارده به بخش های مختلف را از جمله منارل مسکونی را آغاز کرد و مدتی بعد هم تسهیلاتی برای سیل زدگان در نظر گرفت.
معاون امور بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن کشور در بازدیداز مناطق سیل زده محمدیار که اخیر از منطقه بازدید کرده گفته بسیاری از خدمات از جمله نقشه برداری، نظارت، آواربرداری و صدور پروانه برای سیل زدگان رایگان است و علاوه بر آن برای خسارت دیدگان شهری تسهیلات بلاعوض ۶ میلیون تومانی برای مسکن و ۲ میلیون تومانی معیشتی در نظر گرفته شده است.

هر چند مسئولان دولتی سعی دارند بگویند کار بازسازی مناطق سیل زده بطور عادی به پیش میرود و تسهیلات در نظر گرفته شده هم با میزان خسارت تناسب دارد اما آمارها اظهارات مسئولان را چندان تأیید نمیکند.

از ۹۱۹ واحد منزل مسکونی خسارت دیده که باید کامل از نو ساخته شوند تاکنون فقط کار ساخت ۲۸۰ واحد شروع شده (در حدود ۳۰درصد) و از ۱۰۵۳ واحد تعمیری هم تاکنون ۹۴۰ واحد تعمیر شده (۸۹درصد).
تقریبا کمتر از سه ماه دیگر فصل بارندگی ها آغاز می شود و با توجه به پیشرفت ۳۰درصدی احداث منازل تخریب شده و موانع جدی که برای دریافت تسهیلات وجود دارد بعید به نظر می رسد دست کم تا یک سال آینده وضعیت مناطق سیل زده به حالت عادی برگردد.

 

انتهای پیام/