ابراهیم نکو نماینده اصلاح طلب در مجلس نهم شورای اسلامی به خبرنگار سولدوز خبر گفته با وجود آنکه ما اقدامات خصمانه آمریکا را در مقاطع مختلف تجربه کردیم اما اقدامات اخیر آنها در تحریم ایران بیانگر خصومت بیشتر سردمداران آمریکا علیه ملت و نظام ایران است.

 

رئیس سابق فراکسیون اعتدالگرایان مجلس با بیان اینکه ” اقدامات آمریکا با تعهداتش در برجام تناقضات آشکار دارد و می تواند به نوعی ضدبرجام باشد” افزود: فکر می کنم از نظر کارشناسان معمولی، مردم جهان و حتی مردم ایران که سررشته ای از تعاملات بین المللی دارند این در ذهنشان متبادر خواهد شد که آمریکا در صدد به هم ریختن روح برجام است.

 

دبیر سابق کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: ایران تا حدودی میتواند در برابر اقدامات بر ضد برجام صبور باشد ولی فکر میکنم الان باید کاسه صبر دولتمردان ما در حال لبریز شدن باشد که بتوانند واکنش جدی به این اقدامات داشته باشند.

 

وی در پاسخ به این سؤال که ” اظهار نظر آقای عراقچی که گفته تحریم های جدید به برجام مربوط نمی شود اما ناقض برجام است، چه معنایی دارد؟”  گفت: انگار بخواهیم با کشوری در تعامل باشیم و مبنای حسن نیت را پایه ریزی کنیم اما کارهایی کنیم تا مواردی که روی آن سازش یا برنامه ریزی انجام شده به هم بریزد. اقدامات آمریکا سلطه طلبانه و زورگویی محسوب می شود و نمیتوان از آن حسن نیت را معنی کرد.

 

نکو تحریم های جدید آمریکا علیه ایران را که به مادر تحریم ها معروف است، اعلان جنگ اقتصادی و سیاسی علیه ایران ارزیابی می کند و با ابراز تردید نسبت به اجرای سیاست های توافق شده در برجام توسط آمریکا می گوید وقتی آمریکا با این شدت و ابعاد گسترده اشخاص حقیقی و حقوقی کشورمان را تحریم می کند بیانگر ذات پلید آمریکاست و صرفا به دنبال دیکته کردن سیاست های خودش است.

 

از نظر این نماینده اصلاح طلب مجلس نهم با این وضع لزومی ندارد ایران بخواهد به یک عهدنامه یا پیمان نامه بین المللی ای پایبند باشد که از سوی طرف های دیگر و آمریکا بطور مکرر نقض می شود و در مقابل هر روز تنش و فشار علیه ایران بیشتر میشود.

رئیس کمیسیون اعتدالگریان مجلس نهم تأکید کرد “لزومی ندارد برای عملی شدن برجام همیشه پافشاری کنیم اما از سوی آنها هیچ تضمینی برای اجرای برجام وجود نداشته باشد.”

 

دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس نهم برجام را دستاورد بزرگی میداند که نشان داد ایرانی ها می توانند در چانه زنی های سیاسی موفق عمل کنند و ثابت کردند از عهده مسائل بزرگ بین المللی بر می آیند و از سوی دیگر هم در اجماع کشورهای همپیمان آمریکا شکاف ایجاد کردند.

 

به گفته نماینده اصلاح طلب مجلس نهم امروز کشورهای غربی فهمیدند که آمریکایی ها به هیچ عهدنامه و قرارداد بین المللی پایبند نیست و فقط به دنبال زورگویی هستند.

 

انتهای پیام/