به گزارش سولدوز خبر، هر سال که میگذرد مشکل آبیاری ۵ هزار و ۳۰۰ هکتار از زمین های پایاب سد حسنلو بزرگتر و بزرگتر می شود. کشاورزان امور آب را به سخت گیری و کمفروشی آب متهم می کنند و جهادکشاورزی را هم بخاطر اینکه مقدار زمین های تحت آبیاری پایاب را برای دریافت به اندازه آب، بسیار کمتر از آنچه هست اعلام کرده مقصر می دانند اما در مقابل امور آب و جهادکشاورزی، از اینکه کشاورزان طبق الگوی کشت مورد تأکید ستاد احیاء دریاچه اورمیه عمل نمیکنند گلایمندند.

 

کشاورزان برای حل ریشه ای این مشکل دست به هر کاری زدند از تجمعات مختلف در مقابل جهادکشاورزی، فرمانداری نقده و این اواخر هم در مقابل جهادکشاورزی استان، آنها حتی در سال گذشته برای جلب توجه افکار عمومی بخشی از خیابان شهید بهشتی نقده را هم تا حدودی مسدود کردند. اما مسئولان کوتاه نمی آیند و میخواهند کشاورزان از کشت محصولات پر آب بری مثل ذرت و چغندر که سود خوبی هم برای آنها دارد صرف نظر کنند تا به صرف جویی ۴۰درصدی پیش بینی شده برسند.

 

حالا کشت چغندر در پایاب سد حسنلو هر سال کمتر و کمتر می شود و رغبت به کشاورزی هم در بین مردم نقده دیگر مثل گذشته ها نیست. سختگیری امور آب طوری اعمال می شود که حتی اگر محصولات کشاورزان از بی آبی هم بسوزد به سختی کمی آب به کشاورزان پایاب سد حسنلو داده می شود هر چند این بار هم نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه بجای نماینده نقده به داد کشاورزان سولدوزی رسید و برایشان آب تهیه کرد.

تصویر نامه نادر قاضی پور نماینده مردم اورمیه در مجلس در حمایت از کشاورزان پایاب سدحسنلوی نقده

حالا مشکل بزرگتری پیش روی کشاورزان نقده وجود دارد و آن هم بستن قرارداد سالانه با امور آب برای آبیاری زمین های کشاورزی است.

ناصر زینال نژاد مدیرعامل تعاونی آب بران داشقین سولار می گوید برای بستن قرارداد جدید زراعی با امور آب طبق خواسته آنها باید دست کم ۵۰درصد هزینه آب بها در همان ابتدا پرداخت شود اما چون دولت هنوز پول گندمکاران را نداده کشاورزان عملا دستشان خالی است.

 

یکی از کشاورزان ناراضی یه خبرنگار سولدوز خبر می گوید: دولت در حالی ما را برای کشت محصولاتی مثل کلزا تحت فشار قرار داده که هنوز پول گندم ها را نپرداخته تا کشاورزان بتوانند قرارداد آبی جدید را منعقد کنند.

 

انتهای پیام/