به گزارش سولدوز خبر، در هفته دفاع مقدس فرصتی دست داد تا به همراه سایر خبرنگاران نقده گفتگوی کوتاهی با فرمانده تیپ ۲۵ نیروی مخصوص واکنش سریع ارتش جمهوری اسلامی داشته باشیم.

تغییر نام این تیپ که قبلا به نام تیپ ۲۵ تکاوران ممتاز شناخته می شد هم برای خودش داستانی دارد. سرهنگ ستاد امیر حسین شفیعی اصالتا اهل تبریز است. او هم مثل فرماندهان قبلی این تیپ بسیار خوش برخورد ظاهر میشود. در همان ابتدای دیدار هم همچنان سعی می کرد با شوخی های گاه و بیگاهش یخ جلسه را بشکند.

موضوعی که او را نسبت به فرماندهان قبلی خاص کرده “مدافع حرم” بودنش است. تقریبا از همان آغاز درگیری ها در سوریه او هم به عنوان فرمانده کلاه سبزهای ارتشی بطور مرتب در خط مقدم حضور داشته و با وجود تعداد اندکشان در این نبرد فرسایشی ضربات مهلکی بر پیکر گروه های تروریستی وارد کردند. تاکنون دست کم ۶ نفر از نیروهایش در نبرد با تکفیری ها به شهادت رسیدند و او عکس هر شش تکاور شهید را که روی زانوانش جان سپردند، همه جا با خود به همرا میبرد.

 

وقتی از او درباره سردار سلیمانی سؤال کردم، سرهنگ شفیعی چند ثانیه ای فکر کرد تا جمله مناسب توصیف سردار را بیان کند. او گفت: سردار سلیمانی بزرگ، هم طراح عملیات بسیار با ارزشی است و هم قدرت تحلیل جنگی بالایی دارد.

فرمانده تیپ ۲۵ نیروهای مخصوص ارتش می گوید جنگ در سوریه بسیار متفاوت از جنگ هایی است که تاکنون در منطقه جریان داشته اما با این وجود نیروهای اسلامی توانسته اند میزان سرزمین های تصرف شده توسط گروه های تروریستی و تکفیری در این کشور را به ۱۵درصد تقلیل دهند و حالا طرف حسابشان نه داعش تضعیف شده بلکه ارتش آزاد و جبهه النصره است.

از او درباره نقش داعش در سوریه و نوع جنگیدن این گروه تکفیری پرسیدم، از نظر این فرمانده ارشد ارتش جمهوری اسلامی ایران داعشی ها جنگجو نیستند بلکه وحشی هایی هستند که تمرکزشان روی عملیات روانی است و به هیچ چیز هم اعتقاد ندارند و اهدافشان را هم بر اساس دیوانگی پیگیری می کنند. سرهنگ شفیعی می افزاید اگر عملیات روانی را از دست داعش بگیریم آنها دیگر هیچ چیزی ندارند.
به اعتقاد او اگر امروز داعش عملیات های انتحاری انجام میدهد فقط میخواهد بگوید که وجود دارد در حالیکه نابود شده و با حمله به مردم عادی عراق و سوریه در کوچه، خیابان و قهوه خانه ها سعی دارد وحشت را حفظ کند. در حالیکه نیروهای اسلام در هنگام عملیات فاکتورهای بسیاری را در نظر می گیرید از جمله اینکه به غیرنظامیان، تأسیسات زیربنایی و زیرساخت ها آسیبی نرسد.

تحلیل او درباره تجزیه کشور عراق و استقلال کردستان هم این است که “استکبارجهانی هیچ وقت از فکر براندازی نظام اسلامی خارج نشده چرا که کشوری را از دست داده که روزی ژاندارمش در منطقه بود و منافع آمریکا و اسرائیل را حفظ می کرد ولی حالا نفوذ فرهنگ و تفکر انقلاب اسلامی حیاتشان را تهدید می کند.”

سرهنگ شفیعی می افزاید: اگر امروز حرکت های تجزیه طلبانه در برخی کشورهای همسایه را شاهد هستیم این ادامه همان پازلی است که آمریکا و اسرائیل روزی با طالبان، القاعده و داعش پیگیری کردند و حالا می خواهند کردهای عراق همان نقش را برایشان ایفا کنند و قطعا اگر گروه های قبلی میتوانستند منافع استکبار را تأمین کنند امروز نوبت به کردهای عراق نمیرسید.

 

فرمانده تیپ ۲۵ نیروی مخصوص واکنش سریع ارتش با تأکید بر اینکه منطقه دیگر قابلیت بهره برداری به نفع آمریکا را ندارد” گفت: هدف دشمن از بحث جدایی اقلیم کردستان این است که آنجا مأمن گروه های تروریستی شود تا منطقه روی آرامش و آسایش را نبیند.

سرهنگ شفیعی با هشدار نسبت به هرگونه تحرک گروه های تروریستی در مرزهای جمهوری اسلامی می گوید با اینکه ما حتی گوشه چشمی هم به خاک کشورهای همسایه نداریم اما دکترین دفاعی محکمی داریم که عمق دفاعی و امنیتی ما را ۵۰ کیلومتر آن طرف مرزهای ایران تعریف کرده و جواب کوبنده ای به هرگونه تجاوز و تعدی خواهیم داد.

او با تشریح خلاصه ای از مأموریت تیپ ۲۵ نیروی مخصوص واکنش سریع ارتش این اطمینان را به مردم ایران میدهد که آموزش های سخت، فشرده و حرفه ای تکاوران این تیپ که شامل دوره تکاوری، کوهستان، چتربازی، سقوط آزاد، غواصی و دوره مخصوص است نیروهای این تیپ را آماده هرگونه عملیات زمینی، هوایی و آبی در هر نقطه از این کشور و منطقه کرده است.

به گفته فرمانده تیپ ۲۵ نیروی مخصوص واکنش سریع ارتش، توانمندی های نیروهای مخصوص واکنش سریع در قالب رزمایش به معرض نمایش گذاشته خواهد شد تا ملت ایران به نیروهای مسلح خودشان افتخار کنند.

 

انتهای پیام/