به گزارش سولدوز خبر، همیشه ممکن کردن کارهای غیرممکن یکی از جذاب ترین چالش های بشری در زندگی بوده که در اغلب موارد یک جامعه را تحت تأثیر قرار میدهد. حالا اگر این کار غیر ممکن یک سرمایه گذاری نجومی توسط بخش خصوصی در منطقه ای محروم و توسعه نیافته باشد، جذابیتش دو چندان می شود.

 

تعدادی از جوانان نخبه و سرمایه گذار بومی دور هم جمع شدند تا اولین نیروگاه خورشیدی استان آذربایجان غربی را در منطقه سولدوز به بهره برداری برسانند. کلنگ این پروژه در هفته دولت بر زمین زده شد. نیروگاه خورشیدی “آذران سولار” در زمینی به ابعاد ۱۵ هکتار و با سرمایه ای ۳۰ میلیارد تومانی در محدوده روستای خلیفه لو و کنار شهرک صنعتی شهید بروجردی که مشرف به جاده نقده مهاباد است احداث می شود و قرار است در سال ۹۷ به بهره برداری برسد.

 

غفاری معاون برنامه ریزی و مهندسی شرکت برق استان آذربایجان غربی در کلنگ زنی این نیروگاه بزرگ که ۱۵ هزار سلول خورشیدی ۳۶۰ وات خواهد داشت، آن را در نوع خود اولین نیروگاه خورشیدی کشور نامید.

 

مهدی حمیدی رئیس اداره برق نقده هم می گوید نیروگاه خورشیدی نقده با ظرفیت تولید ۵ مگاوات برق براحتی میتواند یک هشتم برق شهرستان را تولید و عرضه کند و از آنجایی که وزیر نیرو در تابستان سال ۹۴ قرارداد تضمینی و ۲۰ ساله خرید برق را ابلاغ کرده تخمین زده می شود در عرض ۴ سال سرمایه این شرکت برگردد.

 

رضازاده مدیرعامل شرکت آذران سولار از دو سال پیش به همراه اعضای شرکت تلاش برای احداث این پروژه عظیم را آغاز کرد و با وجود آنکه بسیاری اعتقاد به غیرممکن بودن این سرمایه گذاری داشتند، امروز موفقیت او در پشبرد این هدف باعث شگفتی شده.

او می گوید هدفش از این کار جذب سرمایه های سرگردان، هم افزایی سرمایه گذاران، ایجاد اشتغال، استعداد یابی از میان نخبگان بومی و در یک جمله رونق و توسعه منطقه سولدوز است و قصد دارد به کمک همکارانش با فروش محدود سهام شرکت به این مهم جامه عمل بپوشانند.

 

به گفته مدیرعامل اولین نیروگاه خورشیدی کشور، تا هنگام بهره برداری از این پروژه دست کم ۱۰۰ نفر در آن مشغول به کار خواهند شد و پس از بهره برداری نیز برای ۵۰ نفر شغل دائمی ایجاد می شود که با توسعه آن، تعداد شاغلین هم چند برابر می شود و علاوه بر آن قصد دارند در زمینه تولید و نصب پنل های خورشیدی هم وارد عمل شوند.

 

گفتنی است ایران بخاطر داشتن ۳۰۰ روز آفتابی یکی از بهترین کشورهای قابل سرمایه گذاری با ریسک کم در زمینه انرژی خورشیدی است که دولت هم خرید برق آن را تضمین کرده است.

 

نیروگاه های خورشیدی از آنجایی که برای تولید برق به سوخت نیاز ندارند، محیط زیست را آلوده نمی کنند، نیاز به نگهداری کم و عمر مفید بالایی دارد بازار رو به رشدی پیش رو دارد.

 

برق تولید شده توسط نیروگاه خورشیدی نقده در ساختمان های اداری، مسکونی، آپارتمان ها و واحدهای تجاری قابل استفاده خواهد بود و علاوه بر آن هم می تواند برق مناطق روستایی و یا روشنایی مناطق دور افتاده را تأمین کند.

 

انتهای پیام/