به گزارش سولدوز خبر، در حالیکه طراز آبی این دریاچه روز به روز پایین تر می رود و طبق همه فاکتورها علت اصلی آن سدسازی های اطراف دریاچه می باشد، مسعود تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت از محیط زیست اصرار دارد که در این ماجرا نباید به دنبال مقصر گشت.

او همچنان معتقد است برای نجات دریاچه اورمیه از مرگ حتمی باید مصرف آب در بخش کشاورزی تا ۵۰درصد کاهش داشته باشد اما در عین حال درباره تبعات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی آن هم هشدار می دهد.

 

اظهارات معاون سازمان محیط زیست در حالیست که سیاست ستاد احیاء دریاچه اورمیه همچنان روی دوش کشاورزان حوزه آبریز دریاچه سنگینی می کند و مجبورند هر سال ۸درصد آب کمتری مصرف کنند تا میزان کاهش مصرف آب به ۴۰درصد برسد.

 

از طرفی هم مجید خدابخش استاندار آذربایجان شرقی در دیدار اخیری که رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست داشته نجات دریاچه اورمیه را از اصلی ترین مطالبات مردم آذربایجان خوانده و گفته: “از اواسط دهه ۶۰ تا اوایل ۷۰ مشکل منطقه پیشروی آب دریاچه بود ولی بتدریج پس از ۲۵ سال این امر، برعکس شده است که یکی از دلایل آن ساخت سد و دلایل دیگر شامل اقدامات انسانی و شرایط اقلیمی می‌باشد.”

 

او تصریح کرده که “سدها را دولت‌ها با بهره گرفتن از مشاوران ساخته‌اند و وضعیت کنونی مایه تعجب است. مشاورین باید هشدار می‌دادند. باید در اجرای طرح‌ها به استانداردهای زیست محیطی توجه می‌شد. شرایط کنونی نشان‌دهنده عدم جامع‌نگری در امر توسعه است.”

 

با وجود اختلاف نظری که بین استاندار آذربایجان شرقی و ستاد احیاء دریاچه اورمیه وجود دارد اما هر دوی آنها روی این نکته که ۸۹درصد آب وارد شده به حوزه آبریز دریاچه اورمیه در بخش کشاورزی مصرف می شود، باهم هماهنگ هستند و انتظار دارد کشت محصولات پر آبی مثل چغندرقند متوقف شود.

 

انتهای پیام/