به گزارش سولدوزخبر، ساعت ۲۱:۵۰ شب گذشته در حالیکه مردم شهرستان نقده سرگرم کارهای روزمره شان بودند تکانه های شدید زلزله باعث شد مردم هراسان به کوچه ها و فضاهای باز پناه ببرند. زلزله ای شدید که در حدود ۲۰ ثانیه طول کشید.

 

در همان دقایق نخست مردم سیل اطلاعات را درباره این زمین لرزه را در شبکه های پیام رسان مخابره کردند. بررسی اطلاعات نشان میداد که زلزله در برخی شهرهای استان آذربایجان غربی هم احساس شده. همچنین قم، اراک، کردستان، کرمانشاه، ایلام و تهران هم این زمین لرزه مهیب را احساس کرده بودند.

 

در حالیکه شایعاتی مبنی بر آزمایش بمب اتمی در حال شکل گرفتن بود، مرکز لرزه نگاری کشور کانون این زلزله را در مرز ایران و عراق با شدت ۷/۳ ریشتر اعلام کرد. وسعت تکانه های این زمین لرزه که قسمت های از عراق از جمله، سامرا، نجف، کربلا، سلیمانیه و سراسر غرب ایران را لرزاند غیر قابل تصور بود.

 

زلزله شب گذشته در نقده فقط خسارات مالی برجای گذاشت هر چند گزارش های تأیید نشده ای وجود دارد که چند شهروند بر اثر ترس از زلزله و یا افتادن مصدوم شدند.

 

مرتضی فرامرزی فرماندار شهرستان نقده در همان دقایق ابتدایی پس از زلزله در گفتگو با خبرنگار سولدوزخبر از آمادگی کامل نیروهای امدادی و اورژانس برای مقابله از خطرات احتمالی خبر داد و در عین حال از مردم خواست تا با حفظ خونسردی هوشیاری لازم را برای پس لرزه های احتمالی داشته باشند. مهدی ثروت شهردار نقده هم از آمادگی اکیپ های آتشنشانی بر هر گونه بحران احتمالی خبر داد.

 

ترس مردم از وقوع پس لرزه ها و تعقیب اخبار خسارات مهیب زمن لرزه در کرمانشاه باعث شد اغلب مردم تا ساعت ۳ بامداد در بیرون از خانه ها چادر بزنند، آتش روشن کنند و یا در اتومبیل خود شب را به صبح برسانند.

 

آخرین باری که مردم نقده زلزله ای مهیب را تجربه کردند به بیش از ۲۰ سال پیش بازمی گردد. هر چند بعد از آن هم چند زلزله ریز و درشت خانه های مردم را تکان داد از جمله زلزله ای که در ورزقان آمد و شدتش در آذربایجان غربی هم به خوبی حس شد. البته ترس مردم آذربایجان غربی از زلزله بی دلیل نیست، این استان جزو استان‌هاي لرزه‌خيز كشور مي‌باشد كه از مهمترين زمين‌لرزه‌هاي سده اخير اين استان مي‌توان به زمين‌لرزه‌هاي با بزرگي بالاي ۷ در سالهاي ۱۳۰۹ و ۱۳۵۵ هجري شمسي به ترتيب در مناطق سلماس و چالدران اشاره کرد.

 

هر چند این زلزله هم خسارات قابل ذکری در نقده بر جای نگذاشت اما همچنان ضرورت بازنگری در ساخت خانه های مستحکم در مقابل زلزله و مقاوم سازی منازل فرسوده باید بعنوان اولویتی غیر قابل اغماض در نظر گرفته شود تا تجربه تلخی مثل زلزله بم را تجربه نکنیم.

 

انتهای پیام/