به گزارش سولدوزخبر، در روزهای اخیر گزارشات مستندی به دست سولدوزخبر رسید که نشان میداد آب روستای شاوله از توابع شهرستان نقده از نظر بهداشتی ناسالم و غیرقابل شرب (کلیفرمی) بوده و شبکه بهداشت و درمان هم این موضوع را به آب و فاضلاب روستایی اطلاع داده است با این حال مسئول بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان و دهیار روستای شاوله صراحتا این موضوع را رد کردند و به نوع پیگیری خبرنگار سولدوز خبر را هم قبیح می دانستند.

 

پیگیری های مجدانه خبرنگار سولدوز خبر باعث شد تا حیدر مشیری رئیس آب و فاضلاب روستایی موضوع آلوده بودن آب آشامیدنی روستای شاوله به نوعی میکروب را که باعث بیماری روده ای و اسهال تعدادی از اهالی روستا هم شده بود را تأیید کند.

 

مشیری علت این اتفاق را بهسازی چشمه این روستا عنوان کرد که باعث شده بود برای مدتی کلرزنی بصورت دستی و با مسئولیت دهیار انجام شود اما در یکی از روزها دهیار شاوله سهل انگاری می کند و همین باعث آلوده شدن آب روستا می شود.

 

رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی تأکید کرد که آب روستای شاوله هم اکنون بصورت اتوماتیک کلرزنی می شود و مردم نباید نگران آلودگی باشند اما سؤال مهمی که وجود دارد این است که موضوع آلوده بودن آب روستا اگر اطلاع رسانی عمومی نشده، دستکم چرا به اهالی روستا گفته نشده است؟ طبق اخبار رسیده به خبرنگار سولدوز خبر حتی عده ای شهروندانی هم که یک شب در این روستا میهمان بودند به علت مصرف آب آلوده دچار بیماری های روده ای شدند.

 

مسئولان شبکه بهداشت پیش تر هم ابتلاء ده ها نفر از مردم نقده به “بوتولیسم” را در ماجرای دوغ های آلوده مخفی کرده بودند و زمانی به آن اعتراف کردند که تقریبا ۳۰ نفر از شهروندان نقده و محمدیار دچار بیماری شده بودند. در واقع تجربه ثابت کرده مخفی کاری در موضوعاتی که با سلامت عمومی ارتباط دارد نه تنها راهگشا نیست بلکه سلامت افراد بیشتری به خطر می افتد.

 

در صورتیکه موضوع آلوده بودن آب روستای شاوله با صراحت به مردم اعلام میشد علاوه بر اهالی روستا، کسانی که به نوعی با روستای شاوله در ارتباط بودند هم برای تأیید سلامتی خودشان اقدام می کردند و یا شهروندان هم مراقبت های بیشتری لحاظ می کردند اما طبق منطق مسئولان نقده آنها علاقه دارند زمانی مردم را در جریان چنین مسائلی قرار دهند که موضوع به سطح بحران برسد، یعنی وقتی تعداد بیشتری از شهروندان با موضوع درگیر می شوند.

 

انتهای پیام/