به گزارش سولدوز خبر، همزمان با انتشار خبرهای ضد و نقیض از گوشه و کنار کشور نسبت به شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان، در شهرستان نقده صدها پرنده به علت احتمال مبتلا شدن به این ویروس بسیار خطرناک معدوم شدند.

 

دکتر حقیقت نیا رئیس اداره دامپزشکی نقده به خبرنگار سولدوز خبر گفته علائمی شبیه به آنفولانزای حاد در پرندگان منطقه مشاهده شد که برای جلوگیری از شیوع آن اقدام به معدم سازی کردیم.

 

دکتر حقیقت نیا با هشدار به شهروندان از آنها خواست تا اطلاع ثانوی از حضور در بازار پرندگان خودداری کنند و همچنین بجای خرید مرغ زنده که ممکن است ارزان تر از مرغ های کشتارگاهی باشند، برای اطمینان از سلامتی مرغ حتما از محصولات کشتارگاهی استفاده کنند.

 

با این وجود مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی شیوع آنفولانزای پرندگان در این استان را تکذیب کرده است.

 

گفتنی است برخی از انواع آنفولانزای پرندگان قابل انتقال به انسان است و در مواردی هم میتواند انسان را از پای درآورد. در میان پردندگان، غاز، اردک و مرغ بیشترین حساسیت را به این بیماری خطرناک دارند.

 

از جمله راه‌های انتقال این بیماری به انسان، ارتباط مستقیم فرد با پرنده‌ی بیمار و یا لاشه‌ آن است. به گفته‌ی سازمان جهانی دام، احتمال انتقال این بیماری از طیور به انسان، خیلی کم است اما در صورتی که فرد دچار این بیماری شود با درصد بالایی به مرگ وی منجر می‌شود.

 

انتهای پیام/