به گزارش سولدوزخبر، بارندگی ها در شهرستان نقده ۴۳درصد کاهش پیدا کرده که به گفته اداره هواشناسی نقده این میزان در ۳۰ سال اخیر تقریبا بی سابقه است. هر چند خشکسالی بیشتر نقاط کشور را درگیر خودش کرده اما این میزان بی آبی در دشت سرسبز و حاصلحیز سولدوز امری غیرطبیعی به نظر میاید به طوریکه امروز (۲۵دی) اولین دانه های برف در سولدوز برزمین نشست.

خشکسالی و نابودی دریاچه اورمیه باعث تغییر اکوسیستم منطقه وسیعی از آذربایجان شده و با پایین رفتن میزان آب سفره های زیرزمینی، جای آن را به تدریج آب شور میگیرد.

شهرستان نقده یک رودخانه بزرگ به نام گادارچای دارد که تا اواسط دهه ۸۰ شمسی دائمی بود اما کم کم با گرم تر شدن هوا تبدیل به رودخانه دائمی شده که از اواخر پاییز تا اواسط تابستان، آب در آن جاری است. گادارچای قبل از آنکه به دریاچه اورمیه برسد ابتدا در سدحسنلو ذخیره سازی می شود و بعد از آن به سوی تالاب های حوزه آبریز دریاچه اورمیه که حالا فقط به همت دوستداران محیط زیست سرپا ایستاده اند سرازیر می شود و در نهایت خودش را به دریاچه می رساند اما از بخت بد آذربایجان، امسال آب گادارچای هم با سه ماه تأخیر به دشت سولدوز رسیده میزان آن در حدی نیست که کار ذخیره سازی آب در سدحسنلو را به موقع به اتمام برساند.

کیومرث جهانگرد رئیس امور آب شهرستان نقده می گوید با وجود آنکه سال زراعی جدید از مهرماه آغاز شده اما کاهش چشمگیر نزولات جوی آینده ذخیره سازی آب در سد حسنلو را تا امروز نامشخص کرده و امیدواریم در اسفند و یا فرودین ماه این کمبود شدید، جبران شود.

گفتنی است سد حسنلو آب ۵ هزار و ۳۰۰ هکتار زمین کشاورزی را بطور جیره بندی شده تأمین می کند و در صورتی که آب به اندازه کافی در این سد ذخیره نشود معلوم نیست امسال شدت جنگ آب کشاورزان و مسئولان به چه اندازه خواهد بود.

 

انتهای پیام/