به گزارش سولدوزخبر، برخی کشاورزان و باغداران منطقه، جهادکشاورزی را متهم می کنند که پس از سرمازدگی، کارشناسان آنها در هدایت کشاورزان و باغداران در اعلام زمان سمپاشی و کوددهی سهل انگاری کردند و حالا اندک میوه های باقی مانده هم دچار آفات شدند.

از طرف دیگر کشاورزان پایاب سد حسنلو هم با گلایه از عدم تخصیص کامل آب در سال زراعی ۹۷_۹۶ می گویند از ۳۱ میلیون مترمکعب آب اختصاصی برای کشاورزان سدحسنلو فقط ۱۵ میلیون مترمکعب به کشاورزان واگذار شده و رایزنی ها برای اختصاص ۱۶ میلیون مترمکعب تاکنون بی نتیجه بوده و همین باعث شده تا محصولات آنها که گندم، کلزا و نخود بوده بخوبی آبیاری نشود.

 

اما در مقابل ناصر قره پاپاق رئیس جهادکشاورزی نقده جهادکشاورزی نقده می گوید اعلام زمان سمپاشی همیشه بر اساس نمونه گیری های انجام شده در مناطق مختلف انجام می شود و قصوری در این باره انجام نشده.

او همچنین درباره انتقادات کشاورزان پایاب سد حسنلو می افزاید: امسال بارش های بهاره بسیار به موقع بود و همزمان نیز ۱۵ میلیون مترمکعب آب به زمین های زراعی پایاب سد حسنلو اختصاص داده شد تا نیاز آبی امسال رفع شود.

قره پاپاق با بیان اینکه در سال زراعی گذشته ۱۰درصد از زمین های پایاب سد حسنلو زیر کشت یونجه رفت تصریح کرد: تقاضا برای کشت یونجه بسیار زیاد است اما از آنجا که این محصول برخلاف الگوی کشت مورد تأیید ستاد احیاء دریاچه اورمیه است نمیتوان مجوز کشت این محصول پرتقاضا را تا بهبود شرایط دریاچه اورمیه صادر کرد.

 

انتهای پیام/