به گزارش سولدوزخبر، ورزش زورخانه ای یکی از قدیمی ترین ورزش های باستانی ایران بلکه جهان است. شاید این ورزش مثل برخی دیگر از رشته ها، پرطرفدار و شناخته شده نباشد اما هواداران سنتی و خاص خودش را دارد که حاضرند برای اعتلای این ورزش پهلوانی همه کاری انجام دهند.

از قضا ورزش زورخانه ای مورد توجه ویژه مقام معظم رهبری هم هست بطوریکه درباره آن بیان داشتند “ورزش زورخانه ای یک گنجینه فرهنگی تاریخی است. این ورزش باید احیاء و رونق داده شود.”

حال و روز این ورزش در شهرستان نقده مثل بسیاری دیگر از رشته های ورزشی چندان خوب نیست. سخن گزافی نیست اگر گفته شود ورزش زورخانه ای در نقده در حال احتضار و نابودی است. حمایت اداره ورزش و جوانان نقده از این رشته هم تنها در حد چند وعده در مجالس و محافل بوده است.
تابستان سال ۹۲ بود که اولین مراسم ورزش زورخانه ای به مناسبت هفته قوه قضائیه در نقده برگزار شد و بزرگان ورزش زورخانه ای آذربایجان غربی هم در آن حضور داشتند. نوروز علیمردان رئیس اداره ورزش و جوانان نقده در همان مراسم از اختصاص ۱۵۰ میلیون تومان اعتبار برای ساخت سالن مخصوص ورزش زورخانه در این شهر خبر داد و تأکید کرد که این سالن در سال ۹۳ به پایان می رسد. همین وعده، امید ورزشکاران زورخانه ای برای احیای این ورزش باستانی را دو چندان کرد بطوری که آنها تا امروز با وجود همه مشقت ها و به امید ساخته شدن سالن انگیزه شان را حفظ کردند. اما حالا نه تنها از سالن خبری نیست بلکه آنطور که سعید شکری مرشد ورزش زورخانه ای نقده به خبرنگار سولدوزخبر گفته “اداره ورزش و جوانان نقده حتی از پرداخت هزینه ساخت سردم برای این ورزش که مبلغی در حدود یک میلیون و ۵۴۰ هزار تومان است خودداری می کند.” شکری می گوید اداره ورزش از سال ۹۵ که این سردم با هماهنگی و اطلاع رئیس اداره ورزش و جوانان نقده ساخته شد آن را جزو اموال اداره ورزش گزارش کرده اما همچنان از دادن هزینه آن خودداری می کند.

نگاهی به گذشته نشان میدهد که رئیس اداره ورزش و جوانان نقده ممکن است وعده و وعیدهای خودش به ورزشکاران را که اغلب در محافل و مراسمات رسمی اعلام می کند فراموش و حتی تکذیب کند مثل وعده اختصاص سه میلیارد تومان بودجه عمرانی برای ورزش نقده که بعدا تکذیب کرد و هیچ بعید نیست که وعده اش برای ساخت سالن مخصوص زورخانه را هم فراموش یا تکذیب کند.

عدم پرداخت هزینه یک و نیم میلیون تومانی برای ورزش زورخانه ای آن هم از سال ۹۵ تاکنون در حالیست که به گفته مرشد زورخانه نقده تاکنون اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی بارها به حساب هیئت های زورخانه ای شهرستانی مبالغی اعتبار واریز کرده اما اینکه اعتبارات در نقده کجا و چطور هزینه شده گزارش شفافی در دست نیست.

انتهای پیام/