به گزارش سولدوزخبر، سال گذشته (۹۶) قیمت بسیار پایین محصول سیب، سبب شد تا باغداران متعددی در آذربایجان غربی در اعتراض به آن یا محصولاتشان را داخل رودخانه بریزند و یا درختانشان را از ریشه قطع کنند. حتی در برخی موارد باغداران ترجیح دادند بجای آنکه سیب درجه یک شان را به میدان های میوه بفرستند آن را بطور رایگان در اختیار گاو و گوسفندان قرار دهند. امسال بخاطر شرایط جوی از جمله سرمازدگی و بارش تگرگ، تولید در آذربایجان غربی کاهش محسوسی داشت بطوریکه در شهرستان نقده ۵۰درصد ظرفیت سردخانه ها همچنان خالیست و همین باعث بالا رفتن قیمت سیب شده. هم اکنون در میدان های میوه و تره بار قیمت سیب درجه یک ۵ هزار تومان و قیمت سیب زیردرختی بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومان در نوسان است.

حالا مشکل بزرگی که کشاورزان با آن روبرو هستند هجوم دلالان است. از آنجایی که اغلب باغداران دسترسی مستقیمی به بازارهای سیب برای عرضه بدون واسطه محصولاتشان ندارند به ناچار آن را با بهای کمتری به دلالان می فروشند و این واسطه ها بدون آنکه زحمت و هزینه زیادی متحمل شوند سود زیادی نصیبشان می شود ضمن آنکه پول باغداران را هم با چک های مدت دار پرداخت می کنند.

ناصر قره پاپاق رئیس جهادکشاورزی نقده می گوید راه برای عرضه سیب به بازارهای کشورهای همسایه از جمله افغانستان در حال هموار شدن است و بزودی دوباره سیب ایران بازار سنتی خودش را از دست رقبا پس می گیرد.

در صورت آغاز صادرات سیب احتمال زیادی وجود دارد که قیمت این محصول بالاتر هم برود اما تا وقتی دلالان در وسط میدان هستند سود حاصل از افزایش قیمت سیب نصیب باغداران نمی شود.

انتهای پیام/