به گزارش سولدوزخبر، هفته دولت سال ۹۶ بود که کلنگ ساخت بزرگترین نیروگاه خورشیدی آذربایجان غربی در شهرک صنعتی شهید بروجردی روستای خلیفه لوی نقده بر زمین زده شد. وسعت این پروژه ۱۵ هکتار است و قرار بود با اختصاص ۳۰ میلیارد تومان از طریق سرمایه گذاری بخش خصوص و تسهیلات دولتی در سال ۹۷ به بهره برداری برسد.

 

رضازاده مدیر عامل شرکت آذران سولار (سرمایه گذار این طرح) درباره میزان پیشرفت این پروژه به خبرنگار سولدوز خبر گفته: همچنان منتظر دریافت ۵ میلیون یورو تسهیلات ارزی دولت هستیم تا به سرعت کار ساخت این نیروگاه را آغاز کنیم.

 

او افزود: در صورتی که وام ارزی با سامانه نیما محاسبه شود مبلغ آن به پول کشور می شود ۶۰ میلیارد تومان و طبیعی است که هزینه تولید برق نیروگاه خورشیدی هم دوبرابر می شود اما در صورتی که ارز اولویت دار به ما بدهند همان ۳۰ میلیارد تومان می شود و می توانیم هزینه تولید و فروش برق را کاهش دهیم.

 

در صورت آغاز به کار این نیروگاه دستکم ۳۰ نفر بطور مستقیم در آن مشغول به کار می شوند و این نیروگاه می تواند یک هشتم برق شهرستان نقده با ارزانترین قیمت تولید کند. برق تولید شده توسط نیروگاه خورشیدی نقده در ساختمان های اداری، مسکونی، آپارتمان ها و واحدهای تجاری قابل استفاده خواهد بود و علاوه بر آن هم می تواند برق مناطق روستایی و یا روشنایی مناطق دور افتاده را تأمین کند.

 

انتهای پیام/