به گزارش سولدوزخبر، از زمان خشک شدن دریاچه اورمیه و پیامدهای منفی آن، اغلب کارشناسان انگشت اتهام را به سمت کشاورزی سنتی منطقه دراز کردند. همین باعث شد تا مسئولان به فکر مکانیزه کردن کشاورزی و ترویج محصولات کم آب بر باشند.

 

برخی از محققان کشاورزی و کشاورزان مبتکر برای دستیابی به محصولی که آب کمتری نیاز داشته باشد شروع به کشت زعفران کردند. در پنج سال گذشته برخی کشاورزان و باغداران در زمین های ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ متری شروع به کاشت زعفران کردند و حالا طبق آمارها برمساحت زمین های زیر کشت زعفران افزوده شده است.

 

جهادکشاورزی در اوایل کار بخاطر آزمایشی بودن کشت این محصول از آن حمایت نمیکرد هر چند راهنمایی های لازم درباره کاشت این محصول و اطلاعات کاملی از آفات زعفران در اختیار کشاورزان علاقمند قرار می داد اما حالا با اثبات قابل کشت بودن این محول کم آب بر و پر سود، جهادکشاورزی برای کشت این محصول تسهیلات بانکی قابل توجهی پرداخت میکند.

 

ناصر قره پاپاق رئیس جهاد کشاورزی شهرستان نقده در این باره به خبرنگار سولدوزخبر می گوید: امسال در حدود هشت هکتار از زمین های ان شهرستان زیر کشت زعفران رفته است.

او می افزاید: جهادکشاورزی برا کشت و ترویج این محصول وام های ۶ تا ۱۳درصد ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان پرداخت می کند.

 

با به گل نشستن گیاه زعفران در منطقه سولدوز به نظر می رسد از سال های بعد کشاورزان بیشتری تمایل به کشت این محصول پیدا کنند.

روستاهای فرخ زاد، بیگم قلعه، حلبی، میرآباد و بخش محمدیار از جمله مناطقی است که کشت و تولید زعفران را آغاز کردند.

 

علاوه بر منطقه سولدوز، ارومیه، اشنویه، میاندوآب، مهاباد، بوکان و پیرانشهر نیز اقدام به کشت زعفران کردند و بیشترین زمین زیر کشت هم متعلق به ارومیه است.

 

انتهای پیام/