به گزارش سولدوزخبر، درباره لزوم سرمایه گذاری در شهرستان استراتژیک نقده همه مسئولان اتفاق نظر دارند اما این اتفاق نظرها باعث نشده تا زمینه های سرمایه گذاری در نقده تسهیل شود. توجه به مقوله سرمایه گذاری و دعوت از سرمایه گذاران در زمان شهردار سابق نقده رنگ و بوی عملی به خودش گرفت و سرمایه دارانی از کشورهای اروپایی و آسیایی از نقده بازدید کردند اما باز هم مسئولان نقده موفق به جلب حمایت آنها نشدند.

 

مرتضی فرامرزی فرماندار شهرستان نقده “نوع نگرش و همت افرادی که قصد سرمایه گذاری دارند” را تعیین کننده می داند و می گوید: هر سرمایه گذاری که به نقده آمده و قصد سرمایه گذاری داشته هر کمکی از دستمان آمده برایش انجام دادیم اما اینکه بگوییم سرمایه گذاران می روند این نگاه درستی نیست.

 

آقای نصیرزاده، مدیر منطقه نمونه گردشگری آب درمانی شیخ معروف شهرستان نقده که به تنهایی سرمایه گذاری کلانی در روستای شیخ معروف انجام داده درباره حمایت مسئولان نقده از سرمایه گذاری اش گفته: از سال ۹۰دنبال طرح گردشگری شیخ معروف بودم که با وجود کلی دوندگی و صرف هزینه بارها خواستم کنار بکشم ولی با اصرار بالاخره سال۹۵ بعد از ۵ سال دوندگی توانستم مجوز احداث گردشگری را بگیرم و طی ۳سال بالغ بر یک میلیارد تومان هزینه گذاشتم ولی کو مسئولی که به داد من سرمایه گذار برسد؟

 

پیش از این نیز حجت الاسلام ابراهیمی امام جمعه شهرستان نقده در خطبه های نمازجمعه با ابراز گلایه از نحوه برخورد با سرمایه گذاران خواستار ایجاد کارگروهی مستقل و نافذ شده بود تا ضمن حمایت از سرمایه گذاران بزرگ در کوتاهترین زمان ممکن تمام ساز و کار سرمایه گذاری را آماده کنند تا “سرمایه گذار بیچاره” هر روز در یک اداره درگیر نباشد.

 

منصور بیرامی، دانشجوی دکتری جامعه شناسی اقتصاد و توسعه از تهران نیز در این باره می گوید: آبادانی شهرستانهای جنوب استان آذربایجان غربی مخصوصا شهرستان نقده (سولدوز) همتی بلند میخواهد که توسعه جاده های ارتباطی یکی از عوامل تاثیرگذار بر این موضوع است و نقده نزدیک ترین شهر به استان است و توسعه آن کاهش هزینه های شهرستان ارومیه را بدنبال خواهد داشت.

 

یکی از همین راه ها آزادراه نقده بناب است.  پروژه جاده بناب نقده که یکی از قدیمی ترین پروژه های مسکوت مانده این شهرستان است که در دهه اخیر هیچ توجهی به آن نشده. این بزرگراه دو استان آذربایجان غربی و شرقی را به هم متصل میکند و به اذعان کارشناسان باعث خروج نقده و محمدیار از بن بست اقتصادی میشود. این پروژه ۱۷ کیلومتر از سوی آذربایجان شرقی کار شد اما مسئولان آذربایجان غربی سالهای مدیدی است آن را مسکوت گذاشتند.

هر چند فرماندار و رئیس راهداری نقده هر کدام منکر وجود کد اجرایی یا ردیف اعتباری پروژه آزاد راه بناب نقده (محمدیار) هستند اما بررسی های خبرنگار #سولدوزخبر نشان میدهد این پروژه دارای ردیف اعتبار به شماره ۱۳۰۳۰۱۶۰۸۷ است و بخاطر کمبود اعتبار مصوب مسکوت رها شده.

سوال اساسی این است که آیا تا بحال درخواست جذب اعتبار این پروژه در سطح کلان انجام شده است؟!

 

یکی از جذابترین مناطق در نقده برای سرمایه گذاری، منطقه نمونه گردشگری سد حسنلو است که هر بار سرمایه گذاران موضوع آن را پیش کشیدند پاسخ مسئولان ناامید کننده بود اما سرانجام در تابستان ۹۷ اداره کل میراث فرهنگی استان آذربایجان غربی برای سرمایه گذاری در سد حسنلو فراخوان عمومی داد که سرانجام آن تاکنون معلوم نشده.

داوود ندیم پدر سرمایه گذاری شهرداری های کشور در بازدید از دهکده توریستی حسنلوی نقده گفته بود پتانسیل های شهر نقده و محیط پیرامونی آن به اندازه ای هست که بتواند نقش آفرینی بالاتر از تخت جمشید را نیز برای ایران و دنیا ایفا نماید و تمام پتانسیل ها ی لازم برای جهش ملی و بین المللی شهر نقده و منطقه ی حسنلو آماده است.

حتی شورای شهر نقده سه سال پس از انتخابات مجلس موفق شد نماینده این شهرستان را به جلسه شورای شهر دعوت کند تا شاید بتوانند به تحقق مطالبات درباره تسهیل سرمایه گذاری در نقده رنگ و بوی عملی ببخشند. افتتاح شعبه بانک شهر در نقده یکی از این مطالبات بود که تاکنون برزمین مانده است.

 

احداث بزرگترین نیروگاه خورشیدی شمال غرب کشور در شهرستان نقده با سرمایه گذاری بخش خصوصی یکی دیگر از سرمایه گذاری های بزرگ در این شهرستان است که آن هم تاکنون نتوانسته وارد فاز عملیاتی شود. در صورتی که این نیروگاه در نقده احداث شود میتواند تأثیر مهمی در اقتصاد منطقه داشته باشد.

 

نقده مستعد سرمایه گذاری در بخش سنگ های معدنی، تالاب ها و سایت های باستان شناسی نیز هست. سنگ مرمر صورتی نقده که در دنیا بی نظیر است هم اکنون بصورت خام استخراج و صادر می شود، تالاب های بکر این شهرستان قابلیت تبدیل به سایت های گردشگری را دارند، وجود ده ها تپه باستانی مثل حسنلو که قدمتی ۸ هزار ساله دارد پتانسیل فوق العاده ای برای ایجاد دهکده های توریستی است اما عدم وجود همدلی در بین مسئولین و تا حدودی هم مردم که علت عمده اش توجه نکردن دولت مرکزی است باعث شده نقده همان شهر سال های قبل از انقلاب باشد با همان کوچه و خیابان های تکراری. معلوم نیست بی توجهی ها تا چه اندازه ادامه خواهد داشت اما تأثیر منفی آن سال هاست بر منطقه سولدوز سایه انداخته، از فرار سرمایه تا مهاجرت های معکوس که در نهایت دود آن به چشم کشور می رود.

 

انتهای پیام/