به گزارش سولدوز خبر، این روزها که باغداران مشغول آماده شدن برای جمع آوری سیب هستند کاهش ناگهانی قیمت سیب زیر درختی و افزایش نگران کننده قیمت سبد پلاستیکی آنها را نگران سرنوشت مبهم محصولات شان کرده است.

همین چند ماه پیش بود که فروش نرفتن برخی محصولات تابستانی و همچنین سقوط ناگهانی قیمت گوجه فرنگی ضررهای جبران ناپذیری بر کشاورزان و باغداران منطقه وارد کرد و حالا باغداران نگران این هستند که افزایش قیمت جعبه پلاستیکی، کاغذ گراف و دستمزد روزانه کارگران، سرنوشت تاریکی برای سیب های منطقه آذربایجان را رقم بزند.

یکی از باغداران در این باره به خبرنگار ما گفته گلایه دارم از تمام مسئولین شهر و استان و حتی مسئولین کشوری که در زمینه محصولات کشاورزی نقش دارند. افتضاح مدیریتی باعث شده قیمت یک عدد سبد پلاستیکی ۱۲ کیلویی تا ۷۰۰۰ تومان گران شود در حالی که امسال هزینه سمپاشی نسبت به سال قبل چندین برابر شده همین ها باعث شده تا هزینه ها با درامد همخوانی نداشته باشد اگر مسئولین از زد و بندهای سیاسی فارغ شوند میتوانند فکری به حال کشاورزان و باغداران بکنند.

آقای قوچایی یکی از تولید کنندگان سبد پلاستیکی درباره علت گران شدن این محصول می گویند گران شدن مواد اولیه بر قیمت تولید سبد هم اثر گذاشته و تقاضا برای خرید سبد نسبت به سال گذشته بسیار کمتر شده.

به گفته او هم اکنون قیمت تمام شده سبد ۱۲ کیلویی در بازار نقده بین ۵ هزار و ۵۰۰ تا ۶ هزار و ۵۰۰ تومان معامله می‌شود قیمت خرید نسیه ای هم به ۷۰۰۰ تومان می رسد.

این تولید کننده قدیمی سبد پلاستیکی که دست کم برای چهار نفر شغل ایجاد کرده است، می افزاید: بعد از یازده ماه در حالی کار تولید سبد را شروع می کنیم که امیدواریم همه محصولاتمان به فروش برسد اما امسال دلالان با سرازیر کردن سبد های تولیدی شمال کشور و تهران به منطقه ما اوضاع را به ضرر تولیدکنندگان رقم زدند و حالا اغلب کارگاه های تولید جعبه پلاستیکی در رکود به سر می برند.

آقای سجودی از دیگر تولید کنندگان سبد پلاستیکی در نقده او که شغل اصلی اش سردخانه داری است در برابر پرسش خبرنگار ما که از او پرسید ( قیمت تمام شده سبد پلاستیکی برای شما چقدر است؟) گفت: نمی‌توانم به این سوال پاسخ بدهم چون الان یک بازار سیاهی درست شده و هرکس قیمتی می دهد.

او برخلاف آقای قوچانی فعالیت دلالان برای تزریق سبد های تولیدی تهران و شمال کشور به بازار نقده را مثبت ارزیابی می کند و معتقد است اگر این اتفاق نمی افتاد قیمت سبد پلاستیکی تا به هزار تومان هم افزایش می یافت.

گفتنی است نقده در مجموع ۲۵ سردخانه با ظرفیت ۱۵۰ هزار تن دارد که به گفته سجودی تاکنون ۵۰ درصد از ظرفیت سردخانه های نقده پیش‌فروش شده است.

انتهای پیام/