به گزارش سولدوزخبر، در چند روز اخیر همزمان با شروع فصل برداشت محصولات از باغات و مزارع شهرستان نقده، مردم بطور محسوسی شاهد کمبود نان در سطح شهر هستند.

یکی از علت های اساسی این کمبود ورود کارگران فصلی از دیگر شهرستان ها برای کار به نقده است که باعث شده مصرف سرانه از حد نرمال بالاتر برود.

آخرین باری که مردم نقده شاهد کمبود نان بودند به اردیبهشت ماه سالجاری (۹۸) بر می گردد. نانوایان علت کمبود نان را کاهش سهمیه عنوان می کردند اما رئیس اداره غله و رئیس اتاق اصناف نقده برخلاف نانوایان علت کمبود را افزایش سرانه مصرف به خاطر فصل کار و کشاورزی ارزیابی می کردند و تأکید داشتند که سهمیه نانوایی ها کاهش نداشته است.

 

بایزیدی رئیس اداره آرد و غله شهرستان‌های نقده اشنویه و پیرانشهر در این باره به خبرنگار سولدوز خبر می گوید: علت اصلی افزایش مصرف نان در نقده ورود کارگران غیر بومی به این شهرستان است.

وی با بیان اینکه کارگران غیر بومی معمولاً به صورت تیم های ۱۵ نفره برای کار در باغات و مزارع وارد نقد می شوند می افزاید: این کارگران روزانه بین ۵ تا ۱۰ بسته نان می خرند و همین باعث می شود سهمیه سرانه مصوبی که برای نقده در نظر گرفته شده بیشتر از حد مجاز بالا برود و مردم دچار فشار شوند.

رئیس اداره آرد و غله می گوید: اگر همکاری عموم مردم و نانوایان باشد می توانیم این مشکل را حل کنیم هرچند از اداره صنعت و معدن هم خواسته ام تعداد بازرسی از نانوایی ها را افزایش دهد.

بایزیدی وی با تاکید بر اینکه مشکل کمبود نان نهایتاً تا آبان ماه ادامه خواهد داشت از تلاش‌هایش برای افزایش سرانه مصرف آرد در نقد خبرداد و گفت: تا امروز با درخواست های خود در این باره موافقت نشده.

او که مسئولیت ادارات آرد و غله شهرستان‌های اشنویه و پیرانشهر را هم بر عهده دارد او می گوید مشکل کمبود نان در پیرانشهر بسیار جدی تر از نقده است و به صورت شبانه روزی باید پاسخگوی مردم و فرمانداران باشد.

 

تعطیلی های خودسرانه برای تحت فشار گذاشتن ادارات مربوط جهت افزایش قیمت نان و قاچاق آرد نیز از جمله مهمترین عوامل گرانی نان در نقده است که بارها باعث بحران کمبود این کالای اساسی در شهرستان شده است.

 

انتهای پیام/