در جهان امروز همه می دانند که سرمایه های یک کشور فقط منابع مادی و درآمدی نیستند بلکه انواع سرمایه های معنوی و فرهنگی و اجتماعی اهمیتی فوق العاده دارند که اگر این سرمایه ها نباشند داشتن منابع مادی صرف کارایی چندانی برای زندگی شایسته و حکمرانی مطلوب ندارد. یکی از سرمایه های برساخته انسانی هر جامعه، وجود ظرفیت های مدنی هستند که بر اساس اصل خودجوشی و دغدغه انسانی مردم به صورت داوطلبانه شکل گرفته اند تا باری از بارهای جامعه را بردارند و با مشارکت دهی گروههای مختلف مردم زمینه همیاری و همدلی اجتماعی و نوعدوستانه را تقویت کنند. حکومت های مختلف امروزه تلاش دارند تا این ظرفیت ها و سرمایه های ملی خود را توسعه دهند و معضلات متنوع اجتماعی را با مشارکت مردم حل کنند و زمینه ای فراهم آورند تا مردم در قالب تشکل های مدنی گوناگون به صورت حرفه ای و سازمان یافته به میدان بیایند. همین رویکرد، موجب شده که در جهان کنونی یکی از شاخص های توسعه یافتگی و اخلاق ورزی هر جامعه میزان ظرفیت های مدنی و اجتماعی و فعالان داوطلب یاری رسان به امور خیر و نوعدوستانه، تلقی شود.

با در نظر گرفتن کلیت یاد شده، طبیعتا ما در جامعه خود نیاز همه جانبه داریم به توسعه ظرفیت های مدنی و اجتماعی چرا که بارهای زیادی بر زمین مانده است که فقط مراکز رسمی نمی توانند آنها را بردارند و روند توسعه کشور ایجاب میکند تا گروهها و تشکل های متنوع مردمی ایجاد و هر یک نقشی مفید بر عهده بگیرند و البته این روند با رعایت تکثر دیدگاهها و نظرات و سلایق مردم معنا پیدا می کند و ممکن است بسیاری از این هویت های جمعی نقدهایی بر عملکرد دستگاههای رسمی نیز داشته باشند که البته باید از آن استقبال کرد چرا که نظارت عمومی مردم در قالب این مجموعه ها تخصصی تر و سازمان یافته تر ارائه می گردد و برای سلامت جامعه موثر است.

اندک جستجویی در رفتار ،گفتارومرقومات جوانان عزیز سولدوز در کانالهای مختلف فضای مجازی انسان را به آینده بسیار امیدوار می کند.
اگر دیروز جوانان با مال و جان و با سلاح ایمان اسلحه به دست از کیان نظام و منطقه دفاع می‌کردند،امروز لشگر جوانان مومن و انقلابی به طور کاملاً هوشیارانه از آرمان‌های انقلاب دفاع و نسبت به تحقق آن در منطقه کمک می نمایند.

حضرت آقا روحیه جوانی، احساس هویت اثرگذار ،انگیزه های ایمانی ، آرمانی و مطالبه‌گری را مایه امید به آینده می دانند و بر ضرورت انقلابی بودن، انقلابی ماندن و انقلابی عمل کردن البته با توجه به ظرایف و لوازم آن تاکید دارند.
می توانم بدون اغراق مهمترین و برجسته ترین ویژگی جوانان سولدوز را نمایان شدن روحیه و حرکت پر نشاط،زنده و با انگیزه با گرایش‌های مختلف فکری بیان نمایم.علیرغم اینکه برخی القائات در خصوص اختلافات قومی و قبیله ای را شاهد هستیم ولی حضور همه اقشار پر شور منطقه و با انگیزه همه مشکلات را برطرف خواهد کرد. مثال عینی آن را در نتیجه انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی
شاهد بودیم که باهمدلی جناح‌ها کام منطقه روز به روز شیرین تر خواهد شد.
هیچ تردیدی نیست که راه حل اساسی برای برطرف کردن مشکلات منطقه حرکت رو به جلو در صراط مستقیم و حرکت مستمر و خستگی ناپذیر و مطالبه گرایانه ضمن رعایت اخلاق در مواجهه با کثرت دیدگاه هاست.

استمرار عدالت در تمام حوزه ها،پیشرفت مادی و تمدنی به برکت فناوری،رشد اخلاق معاشرتی و آماده سازی فضا برای رشد معنویت و رهایی از بردگی شهوت و غضب از آرمان‌های نظام اسلامی است که یقین دارم جوانان عزیز منطقه همانطوری که در چهل سال گذشته بر آن استوار بودند در گام دوم انقلاب نیز در همین مسیر گام بر می دارند.
از جمله موانع تحقق رو به رشد منطقه،درست نفهمیدن مشکلات، آسیب ها و تهدیدات موجود می باشد که لازم است عناصر فکری مومن و انقلابی،حوزه و دانشگاه روی این موضوع کار کنند.
شناخت محیط و عجول نبودن و به قول مقام معظم رهبری صبر انقلابی در مقابل خشم انقلابی و سرگرم شدن به مسائل حاشیه ای و عدم برخورد افراطی و تفریطی با مشکلات محیطی مورد تاکید می باشد.

چنانچه شاهد ضعف مدیریتی باشیم نباید با هیاهو به کلیه مجموعه ها تعمیم داد و آن را به نظام اسلامی منتسب کرد.اکنون که حرکت‌های انقلابی در کشور دوباره شکل گرفته باید به این نقطه توجه نماییم که انقلابی گری به معنای مشی صحیح،عاقلانه،شجاعانه،با صراحت،پرانگیزه و فقط در مسیر نظام اسلامی امکان پذیر است حرکتهاو موضع‌گیری‌های اخیر قوای محترم قضاییه و مقننه در مبارزه با فساد و استکبار ستیزی نمونه عینی این مشی صحیح است.
تشکل های ملی و مدنی توجه ویژه به این موضوع داشته باشند که حرکت های قومی نه تنها مورد نکوهش نظام نیست بلکه نظام جمهوری اسلامی چنان ظرفیتی دارد که حقوق مسلم تمامی اقوام ایرانی را در قانون اساسی خود به رسمیت شناخته و خود در جهت تحقق آن تلاش می نماید. ظرافت لازم در این خصوص این است که علاوه بر احترام به تمامی اقوام نباید بر آتش قومگرایی دمیدو خصوصیات قومی را در مقابل دیگر اقوام و یا حکومت برجسته نمود.

دعوا های تنگ نظرانه و ناسیونالیسم های قومی به کلی با دیدگاه اسلام منافات دارد،مضاف بر اینکه معمولا از این حرکت ها و اختلافات سرویس های اطلاعاتی دشمن بیشترین بهره برداری را می‌نمایند.
از منظر مدیران عالی نظام خودفراموشی به معنی فراموش کردن هویت خود،امری خطرناک است.اگر قوم و ملتی هویت ، تاریخ ،فرهنگ و زبان خود را فراموش کند نتیجه آن ذلت و بدبختی این قوم خواهد بود. اقوام در ایران هویت ملی را تشکیل می‌دهند و همه اقوام ایرانی مسلمان و به این آب و خاک دل بسته و عزت و رفاه خودشان را در ایران سربلند و آزاد مشاهده می کنند. شهدای سلدوز بهترین و بزرگترین قهرمانان این مرز و بوم بوده که نه با هویت فردی بلکه با هویت ملی در جهت اعتلای پرچم نظام جمهوری اسلامی خون خود را نثار کردند.
مطالبه گری که در ادبیات سیاسی ماقدمت طولانی ندارد در واقع رویارویی با نظام سیاسی نیست بلکه زمینه ای است که شهروندان امکان گفتگوی سازنده را داشته و از سویی می توانند روحیه پرسشگری و تفکر انتقادی را در عرصه های عمومی بازگو کنند.

مطالبه گری تخریب نیست و صرف انتقاد هم نیست. مطالبه گری نقد سالم به همراه پیشنهادات سازنده،با در نظر گرفتن واقعیت ها ، ظرفیت ها و توانمندی های موجود و قابل عملیاتی شدن میباشد.
انشالله در آینده با همکاری و هم زبانی همه اقشار و مسئولین محترم و جوانان انقلابی و پیگیری‌های نماینده محترم یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی شاهد شکوفایی منطقه خواهیم بود. انشالله